Čezeta oslávi 60-te narodeniny v elektro verzii

Skúter od začiatku výroby zaujal svojim dizajnom, preto aj tá prezývka „prasa“. Pri príležitosti jeho okrúhlych narodenín sa výrobca rozhodol, že podporí ďalšiu kariéru tohto obľúbeného skútra a začiatkom roka začal s výrobou výhradne českého produktu v elektro verzii s označením Čezeta 506, v ponuke v dvoch prevedeniach: 506/01 a 506/02. Väčšina komponentov aj patentov má pôvod v Česku. Výrobca tak dúfa, že zaujme nielen svojimi úžitkovými vlastnosťami, ale časom sa z neho stane aj zberateľský kúsok.

mykša

Li-Ion batérie

Slabšia verzia tohto elektro skútra skrýva pod kapotou motor s maximálnou rýchlosťou 90km/h a dojazdom 100km, 506/02 je zasa s výkonnejším elektromotorom, ten dosahuje výkon 11kW. Maximálna rýchlosť sa môže vyšplhať až na 120km/h, pričom zrýchliť z 0 na 50km/h dokáže len za 3,2sekundy. Tento model skútra je výnimočný aj tým, že sú v ňom použité batérie Li-Ion s kapacitou 6kWh, teda tie isté, aké majú integrované aj niektoré modely elektromobilov Tesla. Model 506/02, teda ten výkonnejší, má hmotnosť 147kg a spomínaná batéria Li-Ion zabezpečí dojazd skútra okolo 120- 150km.
 
Nabíjanie aj doma
Vďaka vybaveniu „prasaťa“ palubnou nabíjačkou s kapacitou 1,80Kw je možné model 506/02 pohodlne nabíjať aj doma z bežnej zásuvky. Nabitie 80% kapacity batérie môže trvať cca 3 hodiny.
Ak si zaobstaráte kábel Type 2, tak si budete môcť skúter nabiť aj na verejných nabíjacích staniciach.
Ďalšou zaujímavosťou je, že skúter má nainštalovaný rekuperačný systém KERS, ktorý plní funkciu šetriča brzdových doštičiek a tiež pomáha zvýšiť dojazd až o 15%. Tento systém je súčasťou aj monopostov Formuly 1.

dárek

Nie je z lacného kraja

Čezeta sa vyrába v Prostejove, vybavením patrí medzi moderné skútre, má európsku homologizáciu, integrované moderné technológie, prvky od popredných výrobcov automobilov. 506 patrí do skupiny A1, teda na jej riadenie stačí aj s vodičské oprávnenie na osobné auto. Pre lepšiu manipuláciu je skúter vybavený spiatočkou a troma jazdnými režimami: mesto, dážď a plný výkon.
Všetky tieto vylepšenia a v neposlednom rade aj  chytľavý retro dizajn, to všetko jej zabezpečuje záujem spotrebiteľov na trhu a samozrejme tomu je primeraná aj jej cena. Záujemcovia na Slovensku a v Česku za ňu zaplatia okolo 13-tisíc euro.